Certyfikacja

Kosmetyki organiczne i naturalne można rozpoznać po obecności znaków odpowiednich certyfikatów na opakowaniach. Obecnie na świecie działa około 30 organizacji nadających certyfikaty ekologiczne, zrzeszonych w Międzynarodowej Federacji Rolnictwa Ekologicznego (IFOAM). Do najbardziej znanych należą francuski Ecocert, niemiecki BDIH, brytyjski Soil Association, włoski AIAB i amerykański USDA.

Ecocert
Francuski znak Ecocert jest jednym z najbardziej rozpowszechnionych certyfikatów w Europie. Przyznawany jest kosmetykom w dwóch kategoriach: naturalnym oraz naturalnym i organicznym. Kosmetyki obu kategorii powinny zawierać surowce roślinne i pochodzenia naturalnego, które stanowią nie mniej niż 95% składników. W przypadku kosmetyku naturalnego i organicznego dodatkowo 10% wszystkich surowców i minimum 95% substancji roślinnych zastosowanych do produkcji musi być certyfikowane jako organiczne. W przypadku kosmetyku naturalnego proporcje te wynoszą 5% i minimum 50%.

British Soil Association
British Soil Association certyfikująca wyłącznie kosmetyki organiczne, należy do najbardziej restrykcyjnych standardów. Produkt organiczny, który zawiera minimum 95% surowców organicznych jest opatrzony znakiem organizacji z dopisem Organic Standard. Jeżeli udział surowców organicznych wynosi od 70% do 95%, kosmetyk taki jest także opatrzony znakiem wraz z dopiskiem wyprodukowany z xx% składników organicznych. Certyfikatem British Soil Association może poszczycić się firma Balm Balm oraz Spiezia, której założyciele brali udział w opracowywaniu założeń certyfikacji dla produktów kosmetycznych w latach 90.

USDA
Produkty certyfikowane przez Departament Rolnictwa USA (United States Department of Agriculture – USDA) oznaczone pieczęcią USDA oznaczają, że są one organiczne w minimum 95% i wykorzystują tylko certyfikowane organiczne składniki oraz inne substancje dopuszczone do stosowania w przemyśle spożywczym. Certyfikacja USDA została opracowana z myślą o produktach spożywczych, dlatego uważana jest za wyjątkowo surową w odniesieniu do kosmetyków. Produkty opatrzone pieczęcią USDA ma w swojej ofercie firma Erbaviva.

BioGro
Organem certyfikującym w Nowej Zelandii jest znana z wysokich standardów organizacja regulująca zasady ekologicznego rolnictwa i hodowli. Certyfikuje wszelkie produkty ekologiczne, z kosmetykami włącznie. Certyfikatem BioGro jest opatrzony m.in. produkt bazowy firmy Trilogy, olejek z dzikiej róży, który znajduje się także w większości produktów tej firmy.

Standard Cosmos
Europejski standard Cosmos zaczął obowiązywać na terenie Unii Europejskiej w styczniu 2010 roku. Cosmos, oparty w dużej mierze na wytycznych Ecocertu, rozróżnia kosmetyki naturalne (Cosmos-Natural) oraz organiczne, w Polsce zwane również ekologicznymi (Cosmos-Organic). Cosmos narodził się po wielu latach prób opracowania jednego europejskiego standardu. Kosmetyki ze znakiem Cosmos są jeszcze rzadko spotykane na polskim rynku.