Yes® - żele intymne
zabacz wszystkie produkty producenta Yes® - żele intymne

lubrykanty

Lubrykanty ‘Yes’ to pierwsza na świecie certyfikowana linia naturalnych, nawilżających żeli intymnych o innowacyjnej recepturze, opartej na zatrzymujących wodę polimerach z lnu. Yes, jako pierwszy lubrykant, otrzymał certyfikat organiczności British Soil Association, który jest gwarancją naturalnego składu oraz wysokiej jakości i przejrzystości produkcji. Yes zapewnia optymalne nawilżenie, regenerację i ochronę delikatnej błony śluzowej miejsc intymnych gwarantując codzienny komfort oraz dyskretną wilgotność podczas zbliżenia.

W Yes składniki roślinne zastąpiły tradycyjne silikony i glicerynę, zazwyczaj obecne w lubrykantach. Wyeliminowane zostały także substancje chemiczne, zazwyczaj odpowiedzialne za podrażnienia i alergie. Jest to więc idealny produkt dla osób wrażliwych na obecność syntetycznych dodatków. W lubrykantach Yes nie znajdziemy: parabenów, SLS, gliceryny, glikoli, oleju mineralnego, benzoesanu sodu, wyciągu z pestek grapefruita, silikonów.

Lubrykanty intymne Yes występują w wersji wodnej i olejowej.

  • Składniki Yes zostały wybrane z myślą o potrzebach delikatnych błon śluzowych, wyściełających m.in. układ rozrodczy, drogi moczowe i układ pokarmowy, które z racji braku ochronnej warstwy wierzchniej są bardziej narażone na działanie substancji chemicznych obecnych w lubrykantach. Tylko substancje spełniające poniższe kryteria weszły w skład receptury produktów Yes:

1. Certyfikowane składniki o potwierdzonej jakości i czystości –

pochodzące z produkcji organicznej, jeśli to możliwe, ponieważ daje ona gwarancję braku ukrytych substancji chemicznych pozostałych z procesu produkcji, jak np. toksyczny glikol dietylenowy, którego obecność stwierdzono niegdyś w glicerynie (1). Wszystkie składniki Yes występują naturalnie w przyrodzie, nie były testowane na zwierzętach oraz nie pochodzą z roślin genetycznie modyfikowanych.

2. Znane pochodzenie i tradycja stosowania –

np. olej lniany (Linum usitatissimum) jest uprawiany przez człowieka od 6000 lat, a jego dobroczynne właściwości były wykorzystywane przez starożytnych Greków i Rzymian do pielęgnacji skóry (2).

3. Brak składników działających drażniąco na skórę lub śluzówkę, takich jak:

mentol/olej miętowy – może podrażnić i uszkadzać skórę i błony śluzowe (3,4),
wyciąg z pestek grapefruita – (patrz *)
gliceryna – podrażnia błony śluzowe, w stężeniu poniżej 5% jest pożywką dla drożdży, w wysokich stężeniach uszkadza śluzówkę (patrz *)(5,6,15).

4. Brak składników wpływających na bezpieczeństwo stosowania –

w produktach Yes nie znajdą się:

a. parabeny – syntetyczne konserwanty, o działaniu zbliżonym do estrogenu, które podejrzewa się o działanie kancerogenne,
b. gliceryna – organiczny związek chemiczny, alkohol trójwodorotlenowy, w pewnych warunkach stanowi pożywkę dla grzybów Candida Albicans wywołując w ten sposób infekcję drożdżakowatą,
c. glikol propylenowy – w kosmetyce używany jako promotor przenikania, ułatwia wnikanie innych substancji wgłąb skóry (8,9),
d. L-arginina – pożyteczny aminokwas, ale w lubrykantach niepożądany, gdyż może on wywoływać wystąpienie wykwitów opryszczki u osób będących nosicielami wirusa HSV2 (herpes genitalis), (10)
e. produkty przerobu ropy naftowej (olej mineralny, parafina, wazelina) – tworzą one na powierzchni warstwę okluzyjną, przez co blokują naturalne funkcje skóry, mogą być też skażone toksycznymi substancjami, głownie z powodu ich nieuregulowanej produkcji (12),
f. silikony, w postaci olejów lub żywic, np. Dimethicone, Cyclomethicone, Dimethicone Copolyol, podobnie jak petrolatum/wazelina tworzą nieprzepuszczalną warstwę na skórze, nie pozwalając jej oddychać. Ostatnie lata przyniosły wiele kontrowersji związanych np. z nieszczelnymi silikonowymi implantami, a kwestia toksyczności silikonu nadal jest przedmiotem badań.

5. Nie testowane na zwierzętach –

Produkty Yes nie zawierają składników testowanych na zwierzętach. Lubrykant Yes olejowy zawiera wosk pszczeli zaaprobowany przez brytyjskie Towarzystwo Wegetariańskie. Lubrykant Yes wodny nie zawiera żadnych składników pochodzących od zwierząt i jest odpowiedni dla wegan. Oba otrzymały certyfikat ‘cruelty free’, czyli logo z króliczkiem.

6. Naturalne składniki –

Tylko gdy nie ma naturalnej, bezpiecznej opcji, mogą być użyte składniki syntetyczne.

7. Czystość i właściwa konserwacja produktu –

W ciągu trzech lat przygotowywania receptur, wszystkie dostępne naturalne metody konserwowania kosmetyków zostały przetestowane przez założycielki Yes, ale niestety, nie okazały się wystarczająco bezpieczne i trwałe (np. wyciąg z pestek grapefruita, naturalny konserwant, podrażnia śluzówkę nawet w małych stężeniach). W końcu do wodnego żelu Yes wybrane zostały dwie bezpieczne substancje: naturalna i półsyntetyczna, stosowane w produkcji żywności i w kosmetyce naturalnej. Yes olejowy zawiera witaminę E, która działa jako naturalny środek konserwujący.

8. Składniki, których w żelach intymnych Yes nie stosuje się:

Wyciąg z pestek grapefruita – badania przeprowadzone przez niezależną organizację FDA (Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków) wykazały, że rzekome anybakteryjne właściwości wyciągu z pestek grapefruita pochodziły od syntetycznych substancji obecnych w kosmetyku, takich jak środki konserwujące, lub innych dodatków nie zadeklarowanych w składach chemicznych produktu.

Gliceryna – jest nierozerwalnie związana z procesem metabolizmu, jaki zachodzi w każdej żywej komórce, pełni wiele funkcji w ciele człowieka i na jego skórze, dobroczynna dla skóry (stratum corneum). Nie należy jednak zapominać, że gliceryna podrażnia błonę śluzową, dlatego jest na przykład używana jako środek na zaparcia w postaci czopków glicerynowych, które drażnią błonę wyściełającą odbyt, powodując wypróżnienie. W małych stężeniach gliceryna jest pożywką dla grzybów Candida, w dużych uszkadza błonę śluzową.

Bibliografia:
1. FDA Import Alert IA5502, www.fda.gov
2. Flax: Ancient Herb and Modern Medicine By William J. Haggerty, Ph.D., HerbalGram, 1999; 45:51-57
3. A consumer’s dictionary of Cosmetic Ingredients by Ruth Winter
4. Cosmetics Unmasked, Dr. Stephen & Gina Antczak
5. A consumer’s dictionary of Cosmetic Ingredients by Ruth Winter
6. Raport dotyczący bezpieczeństwa glicerolu / gliceryny (ang. Material Safety Data Sheet for Glycerol / Glycerine / Glycerin)
7. Cosmetic chemicals found in breast tumours (Substancje chemiczne używane w kosmetykach znalezione w guzach piersi), 12 January 2004 www.NewScientist.com
8. Environmental Working Group, Skin Deep, Ingredient Report: Propylene glycol, www.ewg.org
9. Cosmetics Unmasked, Dr. Stephen & Gina Antczak
10. Strona o zapobieganiu i leczeniu opryszczki, www.herpes.com
11. Toxic Chemical Ingredients in Cosmetics Directory (wykaz substancji toksycznych w kosmetykach), www.health-report.co.uk/ingredients-directory.htm
12. Environmental Working Group, Skin Deep, Ingredient Report: Petrolatum www.ewg.org
13. Strona internetowa firmy sprzedającej wyciąg z pestek grapefruita: www.biochemresearch.com/citricidal.htm
14. Wyniki niezależnych badań naukowych: wyciąg z pestek grapefruita www.yesyesyes.org/GSE
15. Preservative free and self preserving Cosmetics and drugs, Kabara & Orth

zobacz wszystkie produkty Yes® - żele intymne